Dünyanın 2. Karanlık Kanyonu Kemaliye

Eminim dünyanın 2.büyük kanyonun Erzincanın ilçesi olan Kemaliyede bulunan Karanlık Kanyon olduğunu birçoğumuz bilmiyoruz. Amerikadaki Grand kanyondan sonra gelen bu kanyon tam bir doğa harikasıdır

Bugün Kemaliye olarak bilinen ilçe 11.yy ilk yarısında Van yöresinden göçen Ermenilerce iskan edildiği bilinmektedir. Kasabanın eski adı Agn olup ermenice “göze – pınar anlamına gelmektedir.

Dünyanın 2. Karanlık Kanyonu Kemaliye

İlçe, 1900’lü yılların önemli bir ticari merkezidir. Kaynaklar, o dönemde bütün çevre illerden, ticaret için eğin’e gidildiğini aktarır. Cumhuriyetten sonra, ilçe yoğun göç veren yerlerden biri olmuştur.

Bugünkü nüfusu 2500 civarı olan Kemaliye bir çok bürokrat çıkartmıştır ve halkı oldukça kültürlü bir yapıya sahiptir. birçoğu İstanbulda yaşayan halkının büyük çoğunluğu yaz tatilinde burasını hareketlendirmektedir.

Vali Recep Yazıcıoğlu köprüsü.  ayrıca Köprü isimli filmde bu köprüyü konu almaktadır. 1966 yılında yapına başlanan Keban barajının Yukarı Fırat havzasında bulunan bu bölümü 1974 yılında su tutmaya başlayınca burada ki köprü sular altında kalınca 22 köyün bağlantısı dış dünya ile kesilmiş ulaşımda küçük kayıklar ve feribot a bel bağlanmıştır ancak bu da yeterli çözüm olamamıştır.

Devlet yeni köprü için 1 trilyon maliyet çıkarttığı için köprü bir türlü yapılamamış bunun üzerine. Vali Recep Yazıcıoğlu bir kısmını devletten bir kısmını da yöre halkından toplayarak köprünün yapımına 1993 yılında başlamıştır. 1997 yılında yapımı tamamlanan köprü tam 300 milyara mal olmuş yöre halkının ulaşım sıkıntısı son bulmuştur.

Bu zor yolları aştıktan sonra sizi yeşillikler içinde bir ilçe karşılıyor, ilk önce kayanın üzerine yaptıkları ev ile dünyanın en ilginç evleri arasına girmeyi başarmış bu evi öreceksiniz ilçe girişinde.bozkurt otel kemaliye

İlçede yerel bi gazeteye ait olan konaklama merkezi, bir öğretmen evi, yine özel bir konuk evi ve bir kaçtane otel bulunmaktadır. Öğretmen evinde yaz günleri yer bulmanız zor olabilir o yüzden gitmeden önce arayıp yer ayırtmanızı tavsiye ederim çünkü biz gittiğimizde yer bulamadık.

Kısa bir araştırma yaptıktan sonra ilçe merkezinde oldukça temiz manzarası güzel Bozkurt otele yerleştik. Kahvaltı dahil 50tl istiyorlar biz ufak bir pazarlık yaparak 45 e kaldık. Açık büfe kahvaltısı ve kanyona karşı manzarasıyla oldukça güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Kanyonun hemen yanında kanyona paralel olarak uzanan yapımının 132 yıl sürdüğü tamamen insan emeği taş yol bulunmakta. Devasa kayalar, insan gücüyle kırılıp, onlarca tünel kazılmış.Yolun hikayesini bilenler “Önceleri Kemaliye’ye çok kar yağarmış. 3-4 ay bütün çevre ile irtibatı kesilirmiş.

1800’lü yıllarda o zaman ilçenin büyükleri Fırat kenarından kıyıdan bir yol açarsak orası kar tutmaz kolaylıkla Erzincan- Sivas yoluna çakarız diye düşünmüşler. ” diye anlatıyor. Yol bir çok irili ufaklı tünelden oluşmakta ancak bir aracın sığabildiği tüneller aracınızı oldukça zorlayabilir. daha çok jeep veya motorla gitmenizi tavsiye ederim, ayrıca ilçede bisiklet kiralayıp tünelleri gezmeniz mümkün.

Kanyon adını karanlık dere diye bilinen dereden almaktadır. Bu dere 500m yükseklikte kayaların arasından kayaların dibine doğru akan yatağına AKUT un bile inemediği söylenen bir deredir.

Bu yol Erzincan a devam etmekte ve oldukça zorlu bir yol tam 174. km olan bu yol epey virajlı ve dar yollardan oluşmakta.
Köprüyü geçtikten sonra yine tünele giriyorsunuz tünel çıkışında solda küçük bir iskele var buradan tekne gezisine çıkabilirsiniz. Dilerseniz küçük 4-5 kişilik. motorlar var onların sahibini bulup özel olarak anlaşabilirsiniz yada kemaliyenin tek turizm acentesi olan kedost un düzenlediği tura katılabilirsiniz kişi başı 20tl almaktadırlar.

[Toplam:3    Ortalama:5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir