Blockchain Teknolojisi Nedir?

Geleneksel sistemlere göre oldukça farklı olan blockchain teknolojisi dağıtık olarak çalışır. Asıl amacı veri saklamaktır yani bir veritabanı teknolojisidir rahatlıkla diyebiliriz.

Art arda bloklardan oluşmaktadır, zincirleme bloklarda denebilir. Dağıtık bir sistem olduğu için merkezi bir yerde verinin depolanmasına gerek kalmadan veri bütünlüğü ve güvenliği sağlanabilmektedir. Merkezi sistemi aracı olarak düşünürseniz bu dağıtık sistem ile alıcı/satıcı aracıyı kullanmadan dağıtık sistem üzerinden güvenli işlemler gerçekleştirebilmektedir.

Blokların içerisindeki veriyi tek yönlü şifrelenmiş yani şifreli halinden ilk veriyi çıkaramayacağınız bir veri gibi düşünebilirsiniz (hash). Bu şifrelenmiş veriyi bir hesap defteri (ledger) olabilir (bitcoin için geçerli) . Alım satım işlemi sonucunda bir blok oluşturulup içine bu şifrelenmiş veri zincire eklenip sisteme iletilir. Miner dediğimiz doğrulama işini yapan kaynak havuzları bu doğrulama işlemini değişik algoritmalar ile denemeler yaparak aynı işlemin ilk içeriğini tahmin etmeye çalışır. Verinin ilk hali oluşturulduğu anda işlem doğrulanır ve ana hesap defterine yazılır. Bu doğrulama işlemini yaparak şifrelenmiş verinin ilk halini bulan miner ise ödül alır.

Blockchain ile özdeşleşmiş olan bitcoin / ethereum gibi kripto para birimleri ile ilgili konulara sitemizden erişebilirsiniz.

Blockchain ve Bitcoin İlişkisi

Blockchain teknolojisi dediğimiz zaman akla ilk gelen kelimenin Bitcoin olması çok şaşırtıcı bir olay değil ancak bitcoin ve blockchain kavramlarını birbirine karıştırmamak gerekiyor. Bitcoin, blockchain teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş bilinen ilk kripto paradır. Ancak blockchain teknolojisi sadece finans alanında değil, pek çok alanda ilerleyen yıllarda da karşımıza çıkacaktır.

Blockchaini veritabanında tutulacak verinin dağıtık olarak tüm cihazlarda (node) tutulması olarak özetleyebiliriz. Tüm işlemler SHA256 gibi güçlü hash alma algoritmaları kullanılarak özetlenir. Açık anahtarlı kriptografi (public-key) ve eliptik eğri (elliptic curve) gibi kriptografik güçlü matematik işlemleri ile de işlemler imzalanarak doğrulanır. Bitcoin üzerinden örnek verecek olursak, eğer başkasına bitcoin gönderecekseniz öncelikle kendi özel/gizli anahtarınızla (private key) göndereceğiniz miktarı ve kişinin adresi gibi -algoritmaya bağlı değişkenler- bilgileri imzalarsınız ve sisteme gönderirsiniz. Bu olaya ‘işlemler’ (transactions) diyoruz. Bloklar yeterince transaction tarafından dolduğu zaman sisteme gönderilir ve blockchain mekanızması ve madenciler tarafından onay alınarak sisteme işlenir. Blockchain teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek veya teknik altyapısını anlamak için Blockchain kategorisine göz atmalısınız.

Kısaca özetlemek gerekirse, bitcoin blockchain teknolojisi kullanan bir sanal/kripto paradır ve blockchain sisteminin aslında neler yapabileceği hakkında ufak bir ipucu vermektedir. Büyük şirketlerin bu konuda ki yatırımlarını ve araştırmalarını da göze alırsak 5-10 yıl bu teknolojinin daha iyi bir yere geleceğini düşünüyoruz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir