Bilim Kurgu Filmine Çevirecek Teknolojik Gelişmeler!

Teknoloji dünyasında sürücüsüz araçları, robotları ve yapay zekayı görmeye artık iyice alıştık. Peki bilim kurgudan fırlamış bu şeyler iş hayatımıza ne zaman ve nasıl girecek farkında mısınız? Inc.com iş dünyasındaki çok yakın geleceğe dair gelişmeleri yazmış, biz de sizler için derledik.

Eğer siz de ‘Yıl olmuş 2018, nerede uçan arabalar?’ diyorsanız bu teknolojik gelişmeler sizi oldukça heyecanlandıracak ama biraz da ürkütecek…

Artırılmış gerçeklik kullanılan iş yerleri verim ve hız açısından performansı yükseltiyor.

Uzun bir süre gerçek hayatta kullanılmasına rağmen, artırılmış gerçeklik ancak 2016 yılında Pokémon Go’nun başarısıyla ana akımın bir parçası olabildi.

Halihazırda birtakım AG sistemleri, karmaşık, çok adımlı manuel görevleri içeren meslekler için destek amaçlı kullanılmaktadır.

Örneğin Porsche tamir merkezlerinde, otomobil tamircilerinin kullandığı özel tasarım gözlükler, uzaktan yardım almaya yarıyor. Gözlükler sayesinde orada bulunmayan uzmanlar tamir yapımına destek oluyor.
Günümüzde bazı hastanelerde ise cerrahlar, X ışını kullanarak derinin altını görebilen gözlükleri test etme evresindeler.

GE Aviation şirketinin kullandığı gözlükler jet motorlarının birleştirilmesi sırasında kullanılıyor.
Tüm bu gelişmelerin ışığında, ofiste e-posta yollarken hologram ekranlar görmemiz, havada uçan 3 boyutlu cisimler üzerinden sunum yapmamız oldukça yakın bir zamanda gerçek olacak gibi duruyor.

Beyine elektrik vererek odaklanma ve dikkat süresini uzatan cihazlar!
Kahve arası vermenin nörobilime göre de gerçek bir ihtiyaç olduğu kanıtlanmıştır. Araştırmacı Andy McKinley, insan beyninin çok uzun süre sıkıcı bir işe odaklanamadığını söylüyor ve şunları ekliyor;

“Genellikle, 20 dakika içinde performans biraz azalır ve kafein bu pencereyi biraz daha uzatacaktır.”

[Toplam:9    Ortalama:5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir