Amazon’da Mağaza Açmak ve Satış Yapmak

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından birisi olan Amazon’da satış yapmak istiyorsanız mutlaka bu yazıyı sonuna kadar okuyun.Makalemize hemen bir kaç istatistik ile başlamak istiyorum;

“Amerika’da e-ticaret büyümesinin %55’i Amazon’dan gelmektedir.”

“Almanya’da e-ticaret büyümesinin %40’ı Amazon’dan gelmektedir”

“İngiltere’de e-ticaret büyümesinin %27’i Amazon’dan gelmektedir.”

Euromonitor’un verileri bunlar. Daha açık bir ifadeyle, Dünyanın en büyük 3 e-ticaret pazarında e-ticarete giren her yeni 10 $’nin ortalama 4 $’ı Amazon’un cebine giriyor. Ülkemizde e-ticarette hacimlerin küçük olduğunu ve karsızlığı tartışmakla vakit kaybediyoruz. Başta Çin olmak üzere bütün gelişmekte olan ülkeler dünyaya Amazon üzerinden nasıl satış yapacağını tartışıyor, kendini geliştiriyor ve milyonlarca adet satış yapıyor.Yani e-ticaret üzerinden satış yapan kişilerin seçmiş oldukları pazaryerlerinden birisi de Amazon olmalıdır. Amazon’un tüm dünya tarafından kullanımına açık olması çokça tercih edilen bir internet sitesi olduğunu göstermektedir. Amazon’da satış yapmak isteyen kişilerin de belli başlı püf noktalara uymaları, satışlarını arttıracak ve puanlarını yükseltecek olan bir unsurdur. Amazon üzerinden satılacak olan tüm ürünlerin Amazon üzerinden belli bir oranda pay alınacağı unutulmamalıdır. Amazon’un güvenilir bir site olmasından dolayı, yapılacak olan satışların da güvenli bir ortam üzerinden olacağı göz ardı edilmemelidir.

Peki, nasıl Amazon’da satış yapabiliriz?

Çin’in rekabeti olmadığı ürünlere odaklanın.
Türkiye bir tedarik cenneti. Kalite ve hız konusunda Çin’den de Hindistan’dan da çok daha üstünüz. Ancak bir gerçek var ki, Amazon iyi fiyatın kazandığı bir oyun. Çin’in çok rekabet edemediği, çok fazla üstün olamadığı ürünler koyarsanız, bir de üzerine iyi fiyat koyarsanız ciddi satışlar yapabilirsiniz.

Bunun için iyi analiz etmeniz gerekiyor. Size 2 tane Amazon aracı tavsiye edeceğim. Biri Jungle Scout. Diğeri Merchant Words. Jungle Scout, Amazon’da her hangi bir ürünün linkini ya da ürün kodunu verdiğinizde o ürünün Amazon’da aylık ne kadar ciro yaptığını tahmin eden faydalı bir araç. Yüzde 95 tutturuyor.

Merchant Words ise Amazon’da anahtar kelime aracı. Bir ürünün ne kadar aratıldığını, muadil hangi kelimeler aratılıyor, bütün bunları Amazon ülkelerine göre gösteriyor.

Bırakın, ürünlerinizi Amazon depolasın, kargolasın.
Amazon’u 2005’ten beri roket hızıyla büyüten servislerinden en önemlisi: Amazon Prime. Yılda 99 USD ödeyen Amazon Prime üyeleri, yıl boyunca ücretsiz kargo ve 2 günde teslim hizmetinden yararlanıyor. Sadece Amerika için konuşuyorum, 80 milyonu aşkın Amazon Prime üyesi var. Normal bir Amazon üyesi yılda 700 USD’lik sipariş verirken, bir Amazon Prime üyesi yılda 1300 USD Amazon siparişi veriyor.

Prime üyelerinin listelemelerinde çıkmak için Amazon’un tedarikçisi olarak, FBA (Fulfillment by Amazon) hizmetini kullanmanız gerekmekte. Amazon sizin ürünlerinizi, -belirli bir ücret karşılığında- depoluyor, paketleme yapıyor, müşteriye kargoluyor, iade olursa iadeyi kabul ediyor. Çok büyük ücretler de değil, Amazon tedarikçilerine diyor ki kısaca, siz doğru ürün bulmaya doğru fiyata satmaya uğraşın, ben ürünün operasyonuyla sizin yerinize uğraşırım. İyi bir ivme yakalamanız için Amazon’un FBA servisini kullanarak işe başlamanızı öneririm.

Ürünleri eklerken çok detaylı ekleyin, en iyi örneklerden ilham alın
Hesabınız onaylandıktan sonra Amazon size bir satıcı paneli verecek. (Seller Central) Bu panelde, bir satıcı olarak Amazon üzerinden satış yapmanız için her türlü araç bulunmakta. Sırasıyla ürünler, stok, fiyat, siparişler, reklam, raporlama, performans menüleriyle faaliyetlerinizi yönetebiliyorsunuz.

Panelde sizi yönlendirecek, bazı ipuçları var, ödemelerinizi görebiliyorsunuz. Mesela Amazon Satış Koçu (Amazon Selling Coach) var, sizi yönlendiriyor, şu ürününüzde stok azalıyor, stok koymazsanız bu kadar ciro kaybedersiniz, şu ürününüze talep var, ama fiyatı şu şekilde düşürürseniz satışınız şu kadar artabilir vesaire diye.

Ürün ekleme konusunda manuel ekleyebilirsiniz, excel kullanarak ekleyebilirsiniz. Ya da Channel Advisor, Plentymarket, Sellics gibi araçları kullanarak da ürünlerinizi yönetebilirsiniz.

Tavsiyem, ürün ekleme konusunda çok detaylı bilgi eklemeniz. Ne kadar çok kullanıcı için faydalı ürün görseli, ürün bilgisi eklerseniz o kadar başarılı olma ihtimaliniz yüksek. Çünkü Amazon’da insanlar daha çok arama yaparak alışveriş yapıyor. Siz ne doğru başlık, doğru içerik doğru fotoğraf eklerseniz o kadar erişilme ihtimaliniz yüksek olur. Bilmeyenleriniz için size şaşırtıcı bir bilgi vereyim, Amazon SEO diye bir kavram var. Yani Amazon Arama Motoru Optimizasyonu. Sadece Amerika’da 100’lerce Amazon SEO ajansı ve danışmanı bulunmakta. Anlatmak istediğim, ürün içerik kalitesinin ne kadar önemli olduğu.

En çok satanların, ürün detay sayfalarına girerseniz, ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. Bu konuyu Amazon da çok önemsediği için her kategori her ürün grubu için ürün ekleme rehberleri hazırlamış, bu rehberleri de detaylı incelemenizi tavsiye ederim.

Amazon’da mal satmak için izlenen adımlar basitçe şöyle:
Ürününüzü Amazon.com’un envanter listesine ekleyin. Site bu süreçte sizi yönlendirecektir.
Ürününüz için isabetli anahtar kelime saptaması yapın. Amazon’da mal satmak için, kullanıcıların aramalarda kullanacağı kelimeleri kestirmeli ve bunları anahtar kelime olarak girmelisiniz.
Ürününüzün satılmasını bekleyin. Ürün satıldığında Amazon size bununla alakalı bilgilendirme yapacaktır.
Ürününüzü alım yapmış kişiye kargo ile ulaştırın.
Alıcı onay verdiğinde, Amazon belirlediği komisyonu keser ve kalan ücreti hesabınıza yatırır.

[Toplam:16    Ortalama:4.9/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir